A tipográfia a tervezés egyik leggyakrabban figyelmen kívül hagyott területe, pedig elemi hatással lehet az üzenet átadásának hatékonyságára. A megfelelő betűtípus a professzionalizmus, a kreativitás vagy a játékosság érzetét is közvetítheti, személyessé és egyedivé teheti a munkánkat, míg egy rossz betűtípus akár zavaró érzést is hagyhat maga után. A lehetőségek végtelen tárháza áll rendelkezésünkre, bevallom, néha még nekem is nehéz kiválasztani az igényeknek és célokhoz leginkább illeszkedőt. Ebben a bejegyzésben bemutatom a leggyakrabban használt típusokat, segítséget adok a helyes kiválasztáshoz, valamint négy szuper font lelőhelyet is elárulok Neked.

Font-tastic, ugye?

Sokszor úgy szoktam hivatkozni a fontokra, mint stílusos kiegészítőkre, a “logo outfit” tökéletesen megkomponált részletére, és én is igyekszem minél több elegáns fontot beszerezni. De ahogy az outfiteknél, úgy a fontoknál is arra kell törekedni, hogy főként alapdarabokkal rendelkezz, és tudd, hogy hogyan érheted el velük a lehető legesztétikusabb wow-hatást.

Lássuk tehát, milyen fontok közül tudsz választani?

 

+ Talpas, más néven Serif fontok:

Régebben ezek a betűkészletek voltak a legelterjedtebbek, főleg nyomtatásban, könyveknél, magazinokban, újságokban használták őket, és a hagyományosabb vagy klasszikusabb megjelenést lehetett velük elérni. A stílus mellett volt egy sokkal gyakorlatiasabb oka is, hogy Serif fontokat választottak a nyomdai munkáknál, általában alkalmasabbak a hosszú formátumú tartalmakhoz kiváló olvashatóságuk miatt, mivel a talpas fontok szinte vezetik a tekintetet.

Vannak, akik úgy vélik, hogy a serif betűtípusokat nehezebb elolvasni a diszlexiás vagy más olvasási nehézségekkel küzdő emberek számára, bár az ezzel kapcsolatos kutatások egyelőre vegyesek.

A legismertebb talpas font változat a Times New Roman, amit biztosan Te is használtál már a word munkáid során, DE kérlek ezt hagyd is meg az Office-nak, vannak már sokkal modernebb Serif fontok is bőven a piacon.

 

+ Playfair Display

+ Baskerville

+ Amiri

+ Caslon

+ Bodoni

 

+ Talpatlan, vagyis Sans-serif fontok:

Ezeket általában modernebbnek és letisztultabbnak tartják a serif betűtípusokhoz képest, alkalmasabbak a digitális médiára és a márkaépítésre. Úgy tervezték, hogy jobban olvashatóak legyenek a képernyőkön és kisebb méretben, ezért gyakran használják online felületeken. Leggyakrabban a modern márkák arculatában fordul elő, amely brandek az innováció és a csúcstechnológia érzését szeretnék közvetíteni. Ezenkívül a sans-serif betűtípusokat gyakran előnyben részesítik rövidebb szövegblokkoknál, például címsoroknál, mivel ezek kiemelhetik a szöveget, és vizuálisan hatásosabbak lehetnek.

 

+ Josefin Sans

+ Miami

+ Monday Sans

+ Futura

 

TIPP: Remekül lehet a talpas és talpatlan fontokat kombinálni, elegáns és modern összhatás érhető így el.

 

+ Kalligrafikus, vagy kézírásos fontok:

A kézzel írt betűtípusokat úgy tervezték, hogy utánozzák a kézírás megjelenését, de stílusuk és megjelenésük nagyon eltérő lehet. Szuper választás nőies, művészi témákhoz, illetve, ha egy fontosabb címsort szeretnél vele kiemelni a kreatívodon, vagy honlapodon, mivel garantáltan vonzza a figyelmet. 🙂 Lehet klasszikus, kecses, légies, de giccses, és az az igazság, hogy hosszabb szöveg esetén nehezen lehet elolvasni, ezért kérlek figyelj rá, hogy tényleg csak egy-egy lényegi részt emelj ki vele.

 

+ Andaen

+ Great Vibes

+ Juliette

+ Pinyon Script

+ Diayton

 

TIPP: Ha mixelni szeretnéd a kézírásos fontokat más betűkészlettel, akkor a talpatlan fontokat tudom javasolni. Egészen mesés, lélegzetelállító lesz a végeredmény.

 

Most, hogy tudod, mik az “alapdarabok” már csak azt kell eláruljam, hogy hol tudod őket beszerezni. 🙂

Google Fonts: A Google Fonts több mint 1000 betűtípuscsaládból álló ingyenes online könyvtár, amelyet személyes és kereskedelmi projektekhez egyaránt használhatsz. Böngészhetsz kategória, népszerűség vagy nyelv szerint, és testreszabhatod a betűtípusokat is, hogy megtudja, hogyan fognak kinézni a tervekben.

Adobe Fonts: Az Adobe Fonts egy előfizetésen alapuló szolgáltatás, amely több ezer kiváló minőségű betűtípushoz kínál hozzáférést.

Font Squirrel: A Font Squirrel egy ingyenes betűkészlet-forrás, amely ingyenes és kereskedelmi betűtípusokat is kínál.

DaFonts: A DaFonts ingyenes verziójában több különböző kategória közül tudsz választani, stílus alapján, könnyen meg tudod találni a számodra leginkább megfelelő fontot.

 

BÓNUSZ TIPP: Ha pedig láttál egy egészen megkapó fontot, aminek nem tudod a nevét, könnyedén kiderítheted, ha a FontFinder böngésző bővítményt letöltöd a gépedre, kijelölöd azt a szöveges részt, aminek szeretnéd megismerni a stílusát, majd jobb egérrel kattintás után a FontFinder / Inspect font lehetőséget kiválasztva azonnal látni fogod a font betűtípusát, méretét és a használt színeket is.

 

Szeretnél Te is egyedi és különleges tipográf logót? Bátran írj nekem üzenetet, és nagyon szívesen egyeztetetek veled a részletekről!